Arkadaşlar iyidir…


Yanında birileri olmadığında eksik hisseden insanlardan değilim, hatta yalnızken daha tam hissediyorum. Ama biliyorum ki yalnız kalmak kadar arkadaşlar da iyidir.

Sadece arkadaşlık kavramım net çizgilerle belirli: Tanıdıklarım ve arkadaşlarım olarak. Elbette hayatta birileri ile tanışıyorsun, bir şekilde aynı ortamlarda bulunuyorsun, bazen maruz kalıyorsun. Kendin seçip, hayatına almıyorsun, bir şekilde bir arada olmaya mecbur oluyorsun, aile gibi, akraba gibi ya da iş arkadaşı gibi. Bazıları da var ki, hayatındaki yerini kendin belirliyorsun. Kalbindeki diğer detayların arasında ona da bir yer açıyorsun. Sıkılınca, sıkışınca, güldüğünde, ağladığında ya da sadece aramak istediğinde arıyorsun.

Bazıları eskisi kadar nüfuslu olmuyor hayatında, kalbinde, ona açtığın yerde. Genelde seni en iyi bilen, tanıyan, en çok canını acıtanlar onlar… Belki artık sadece canın acımasın diye yüzölçümünü daraltıyorsun. Acıttığı alanın metrekaresini küçültüyorsun. Kedi götünü görmüş yara zannetmiş diye kandırıyorsun kendini. Bazıları da gittikçe alanını büyütüyor, seni besliyor.

Geçtiğimiz günlerde üniversiteden sevdiğim bir hocamın zenginlik üzerine TED konuşmasına denk geldim; ve hayatıma kendi isteğimle kattığım bir arkadaşım vasıtasıyla. Gerçek zenginliğe dair bir konuşma. Ve örneklendirmeleri arasında seninle aynı emeli taşıyan arkadaşlarının seni nasıl zenginleştirdiğine dair bir detay da vardı. Benim için konuşmanın en etkileyici kısımlarından biri bu oldu.

Eğer seninle aynı çerçeveden hayata bakmadığı halde, seninle aynı emeli taşıyan arkadaşların varsa daha zengindin; kim inkar edebilir ki! Konuşmanın tamamını izlemeni öneririm, para kazanmaya dair tüm düşüncelerini değiştirebilir. Mesela para kazanmanın zenginlikle aynı şey olmadığını, bunun sadece seni daha fazla para sahibi yaptığını fark edebilirsin.

Ama ben burada yazıma son veriyorum yoksa bambaşka bir konuya dalacağım. Demem o ki, arkadaşlar iyidir. Seni zenginleştirir. Eğer aynı düşünmesen de baz değerleriniz uyumluysa senden iyisi yok. Bu yazı da benden arkadaşlarıma gelsin o zaman 🙂

merve yavas

merve yavas

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz