Hayata nasıl bakıyorsun?


Bu hayatta yaşadığımız her şey, bizim deneyimleme biçimimizle şekilleniyor; yani olanlara nasıl baktığımız, onları nasıl ele aldığımızla. İyi şeyler yaşıyoruz, kötü şeyler de. Bazen yaşadığımız iyi şeylerin içinden bile kötülükleri bulup çıkarıyoruz, olanı büyütüyoruz belki. Her birimizin deneyimi farklı.

Yaşadıklarımızın hayatımıza etkilerini belirleyen tek şey onlara nasıl baktığımız. Herkes kötü zamanlar geçiriyor. Kimisi sevgilisinden ayrılıyor, kimi ailesini kaybediyor, hatta kiminin annesi ona istediği çikolatayı almıyor. Hiçbiri için “Bu da bir şey mi?” deme haddimiz olmadığı gibi, hiçbirinin diğerinden daha büyük acı olduğuna dair de bir fikir yürütemeyiz. Çünkü yaşanan her acı, kişinin kendi deneyimi, kendi perspektifi ile alakalı. O çocuğun deneyimine göre şu an en büyük acı o çikolataya sahip olmamak. Diğeri içinse yeni tanıştığı adamdan mesaj almamak.

Başımıza gelen her şey, bize yeni bir şey öğretmek için başımıza geliyor. Yani, aslında her ne yaşıyorsak, sormak gereken tek bir şey var: Bana ne öğretiyorsun? Çünkü bugün yeni öğrendiğimiz şey, bugünü dünden farklı kılan ve belki yeni bir yarın yaratmaya katkı sağlayacak olan şey. Bu yüzden kötü de olsa yaşanan her deneyimi kucaklamalı, baş tacı etmeli.

merve yavas

merve yavas

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz