Hep Şikayetçi Hep Aynı


Çevrenize bir bakın. Hep bir şeylerden şikayet edip, şikayet ettikleri şeyleri yapan insanlarla dolu değil mi? Belki siz de onlardan birisiniz. Eşinden şikayetçi, işinden şikayetçi, yaşadığı yerden, akrabalarından, vakitsizlikten, parasızlıktan…

Zaman zaman ben de böyleyim. Bir şeylerin yetersizliğinden, bazen evin düzensizliğinden, bazen de istediğim şeylerin hemen olmamasından, beklemekten ve bazen insanların tavırlarından şikayetçiyim.

Ama bunun bir düşünce biçimi olduğuna karar verdim. Yani sen zamansızlıktan şikayet ediyor ama o zamansızlığı kendin yaratıyorsun. İlişkilerinden şikayetçiyken onları da sen yaratıyorsun. Ya da şöyle, karşına çıkan insanlar aslında hep sana seni yansıtıyor. Sana ayna oluyorlar. Ta ki sen görene kadar.

Bir gün Bolluk ve Bereket temalı bir workshop’a katılmıştım, canım eski patronum Sedef Dinçmen Köni liderliğinde; ki herkesin deneyimlemesini öneririm. Katıldığım workshop’ta bana göre hayli varlıklı olduğunu bildiğim bir adam, paranın asla yetmediğinden bahsediyordu ve bu durum onu huzursuz ediyordu. Bana şunu gösterdi, parayla ilişkin aslında bir düşünce biçimi. Her şeyle öyle. Düşünce biçimini değiştirerek şikayetçi olduğun şeyi yok edebiliyorsun. Bu adam parası olduğu halde parasızlıktan şikayetçiyse, benim zamansızlıktan şikayetimin de bir anlamı kalmıyor. Benim de zamanım var. Sadece daha önce hiç böyle düşünmemiştim.

Şikayetçi olduğun ne varsa, aslında değiştirmen ve yenilenmen için var. Başına gelen her şeyin başına gelmesinin bir nedeni var. Aslında iyi ki de var.

Kendini görmen ve zaman zaman aynı hataları senin de yaptığını fark etmen için o tavırla karşılaştın az önce. Ya da şikayetçi olduğun ilişkinde sen nasılsın? İşinden çok şikayetçisin, belki işin de senden şikayetçidir kim bilir…

Değişim, dönüşüm her anda ve her şeyde var. Hayatın ifade biçimi bu. Bir bebeği gözlemle, bir tohumu. Bir ağacın 4 mevsimini izle. Değişim her yerde sana kendini gösteriyor. Şikayet ettiğin her şeyin bir nedeni var. Sadece bunu hatırla, sonrası kendiliğinden gelecek!

merve yavas

merve yavas

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz