4/23/2019

Bugün doğum günüm ve günün temasını Carl Rogers’ın şu sözleri belirledi: “The curious paradox is that when I accept myself just as I am, then I can change.”

Değişim, ancak kendini olduğun gibi kabul ettiğinde geliyor. Ve bu zamandan, mekandan ve benliğinden bağımsız, bütünsel bir süreç. Bu kabul, bir hatana veya eksik olduğunu düşündüğüne rağmen kendini onaylayabilmeyi, hatta gerçekten kötü bir güne, kötü bir olaya bile yargısız, izleyici gözüyle bakabilmeyi getiriyor. Kendi gerçekliğinle, kendi anınla, kendi mekanınla, şu anda olduğun her şeyle kendini kabul etmek ve kendine doğru ve samimi olmayı gerektiriyor.

Sözde kolay, uygulamada çok kolay olmayan bu kabullenme dış etkenlerden çok çabuk etkilenip, zihnin oyunlarıyla anında seni kendi merkezinden uzaklaştırabiliyor. Bunu engellemek için yapabileceğinse tüm değişkenlerden bağımsız olarak burada sana ait bir öz olduğunu hatırlamak ve oradan uzaklaştığını fark ettikçe kendini yeniden oraya getirmek. Bu da ciddi bir pratik istiyor aslında.

Ben yaklaşık 2 aydır her gün düzenli meditasyon yaparak bu pratiği geliştirmeye çalışıyorum ve sanırım bu kendime verdiğim en güzel doğum günü hediyesi oldu. Kendimi kabul etmeye ve tüm değişkenlerden bağımsız olduğumu hatırlamaya en yakın olduğum yer meditasyon hali. Beni kendime en çok yaklaştıran ve dolayısıyla beni belki de en çok değiştiren hal.

Yeni yaşımdan dileğimse, kendime daha da yakından bakıp, daha fazla kabul etmek ve değişime biraz daha açmak kendimi. Bana ait gerçekliği, içeriği, başta kendime dürüst olarak kabullenmek, bir de meditasyonda daha uzun kalabilmek için ayaklarımın uyuşmaması:)

O zaman iyi ki doğdum. Dünyadaki 32. senem, yenilikler, güzellikler katsın bana ve hayata.

Leave a Comment

Your email address will not be published.