Çikolata Vs. Brokoli


İşlerin birikip, nefes alınmayacak hale geldiği günlerde hep şunu yapıyorum. Sevdiğim şeyleri sona saklıyorum. Bu da aklıma hep, annelerin çocuklarına çikolatayı yeme koşulu olarak önce brokoliyi bitirmesi gerektirdiğini hatırlatıyor.

Çikolatam orada, görüyorum, yemek için ölüyorum ama önce brokoliyi bitirmem gerekiyor. Aslında belki çikolatayı yesem keyfim yerine gelecek ve brokoli o kadar da ızdırap olmayacak. Gel de içimdeki anneye anlat durumu. Neyse ki geçen gün ikna edip önce çikolatamı yedim. Ve tam da tahmin ettiğim gibi oldu. Çikolata motivasyonumu yükseltti, sonra gidip rahatça brokolimi yedim.

Çikolata her şey olabilir. Bazen çok sevdiğin arkadaşınla içeceğin bir kahve, bazen seni kendine getirecek bir film, bazen de okuduğun kitaptan birkaç sayfa… Benim de geçen gün karşıma bir çikolata çıktı ve ona hayır dememeyi tercih ettim.

Çalışmak için gittiğim kafede bir köşede ne zamandır okumak istediğim kitap duruyordu ve bilgisayarı kapatıp kitaba düştüm. Günün yarısı bitmişti, işlerim aynen duruyordu ama kitabın sonuna gelmiştim ve harika bir gündü. Sonra bilgisayarı açtım ve işlerime gömüldüm. Ve normalden çok daha keyifle, hızla çalıştım.

Hayatta seni motive eden şeyleri ertelemek, bugün yapmak zorunda olduğun şeyleri de süründürmene yol açıyor. Eğer o an, çok da acil bir işin yoksa ve gözünün önünden gitmeyen, aklından, hayallerinden çıkmayan bir “çikolata” varsa şimdi onu ye. İçindeki anne “brokoliyi bitirdikten sonra” ya da “dönüşte” diyorsa onu bu seferlik sustur. Belki de şu an çikolataya ihtiyacın vardır, brokoliyi sonra yersin.

Merve Yavas

Merve Yavas

Okuma yazmayı öğrendikten sonra aile büyüklerinin isimlerine özel yaptığım akrostişlerle başlayan yazarlık kariyerim, orta okul ve lise hayatı boyunca yazdığım yarı kurgu günlüklerle, üniversitede sinema okurken yazdığım sayfalarca film analizi proje ödevleri ve final sınavları ile devam etti.

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz