Hata Yapma Alanım


En son ne zaman böyle bir alan tanıdın kendine? Ne demek hata yapma alanı? Bu hayata neden geldin? Kusursuz yaşamaya mı? Eğer hata yapmazsan, olamazsın. Kusursuzluk adını verdiğin ama asla kusursuz olamayan bir döngüde çırpınır durursun.

Kendine hata yapma alanı tanımak, bir nevi kendine yaşam alanı tanımak. Hata yapmayacağım diye kasıp dururken neleri kaçırıyorsun…

Hata yapmama çabası egodan mı geliyor? “Hata yapmamalıyım, çünkü mükemmel olmalıyım.” Ya da “Öyle bir hata yaptım ki onun hayatını mahvettim.” Yani, o kadar güçlüsün ki senin bir hatan, koca bir hayatı değiştirdi. Hatalarının altında kendini bu kadar ezmeye gerek var mı cidden?

“Kirlenmek güzeldir.” Kirlenmezsen öğrenemezsin. Her yerini çamura, pasa, tere, gözyaşına, belki kana bulayacaksın. Girdiğin pisliklerden edindiğin tecrübelerinle yoluna devam edeceksin. Ancak bu koşullar altında insan olabilirsin. Ancak böyle öğrenir, büyür, hayatı deneyimlersin.

Hayatı izlemeyip, yaşamak istiyorsan hata yapacaksın, utanmadan. Canın dans etmek istediğinde, pistte tanıdık bir yüz aramayacaksın, atacaksın kendini ortaya. Ya da söylediğin şarkının yanlış yerinde yanlış söze girdiğinde yanakların kızarmadan devam edeceksin yeni sözlerle. Görmek istemediğin birine zamanını vermeyeceksin. Geleni beğenirsen alacaksın, beğenmezsen atacaksın. Biriktirip işime yarar demeyeceksin.

Yeri geldiğinde risk alacaksın, yaşamak zaten risk. İster koş, ister sürün, ama ilerle. Sonuç mükemmel olmayacak ama illa bir şey olacak.

Bırak, rüzgarda saçın dağılsın, taşın altına elini sokarken manikürün bozulsun. Bırak, kaybol. Bırak, düş. Bırak, yenil. Bırak, başar. Sadece bırak. Kendine alan tanı, o alanda da bol bol hata yap. Başka türlü sen sen olmayacak, seni yargılamasınlar diye uğraştığın insanlar olacaksın. Ki emin ol, bu halinle de yargılayacaklar. Hayat senin, hatan senin. Onlara sahip çık, onlar en değerlilerin.

Merve Yavas

Merve Yavas

Okuma yazmayı öğrendikten sonra aile büyüklerinin isimlerine özel yaptığım akrostişlerle başlayan yazarlık kariyerim, orta okul ve lise hayatı boyunca yazdığım yarı kurgu günlüklerle, üniversitede sinema okurken yazdığım sayfalarca film analizi proje ödevleri ve final sınavları ile devam etti.

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz