Hep Şikayetçi Hep Aynı


Çevrene bir bak. Hep bir şeylerden şikayet edip, şikayet ettikleri şeyleri yapan insanlarla mı dolu? Eşinden şikayetçi, işinden şikayetçi, yaşadığı yerden, akrabalarından, vakitsizlikten, parasızlıktan…

Belki sen de onlardan birisin.

Bir şeylerin yetersizliğinden, evin düzensizliğinden, istediğin şeylerin hemen olmamasından, beklemekten ve şikayetçi insanlardan şikayetçisin.

Ama bunlar sadece birer düşünce.

Bir gün Bolluk ve Bereket temalı bir atölye çalışmasında baya varlıklı olduğunu bildiğim biri, paranın yetersizliğinden bahsedip duruyordu. Farkına vardım ki, parayla ilişkin de aslında sadece bir düşünce.

Düşünceni değiştirdiğinde sendeki hissini de değiştiriyorsun. Bu adamın parasızlıktan şikayeti ne kadar anlamlıysa, benim de zamansızlıktan şikayetim o kadar anlamlı, senin de dağınıklıktan.

Şikayetçi oldukların aslında değiştirmen için var, yenilenmen için yada düşünceni yenilemen için. Başına gelen her şeyin başına gelmesinin bir nedeni var. Hepsi iyi ki var.

Değişim her anda ve her şeyde var. Hayatın ifade biçimi bu. Bir bebekte, bir tohumda, gündüzde, gecede ve mevsimlerde… Değişim her yerde. Şikayet ettiğin de sen değiş diye.

Merve Yavas

Merve Yavas

Okuma yazmayı öğrendikten sonra aile büyüklerinin isimlerine özel yaptığım akrostişlerle başlayan yazarlık kariyerim, orta okul ve lise hayatı boyunca yazdığım yarı kurgu günlüklerle, üniversitede sinema okurken yazdığım sayfalarca film analizi proje ödevleri ve final sınavları ile devam etti.

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz