İyi ki’lerin ve Keşke’lerin


Hayatını bugünden geri saracak olsan, ne görürsün? İyi ki’ler, keşke’ler… Keşkeler ne kadar çoksa o kadar geçmişe dönük yaşıyor insan. Geçmişte daha doğru kararlar verebilirdin. Ama o gün verdiğin kararlar seni sen yaptı. O yüzden keşkelerinin ne kadarını iyi ki yapabildin, bu önemli olan.

“Keşke o gün o yola sapmasaydım.” yerine “İyi ki o yola saptım.” Çünkü o yolun sonunda yaşadığın tecrübe seni bugüne taşıdı.

Hayatında yaşadığın her şeyin bir sebebi var. Aldığın yanlış kararlar sana doğruyu öğretti. Bu yüzden hatasız bir hayat, başlı başına en büyük hata. O yüzden bugün bir karar alırken korkuya kapılıyorsan, hata yaptığını düşünüyorsan hiçbir şey kaybetmeyeceğini hatırla.

İç sesine kulak ver ve hatanın hakkını ver. İnsanın en büyük pişmanlıkları yaptıklarından çok yapmadıkları. Fırsatın varken içinden geçenleri gerçekleştir. Gerekirse yorul, üzül, yıkıl ama sıkılma. Çünkü her yaşadığın seni biraz daha sana yaklaştırıyor.

Merve Yavas

Merve Yavas

Okuma yazmayı öğrendikten sonra aile büyüklerinin isimlerine özel yaptığım akrostişlerle başlayan yazarlık kariyerim, orta okul ve lise hayatı boyunca yazdığım yarı kurgu günlüklerle, üniversitede sinema okurken yazdığım sayfalarca film analizi proje ödevleri ve final sınavları ile devam etti.

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz