Kendime not:


Başkalarınca tuhaf karşılanan özelliklerin seni farklı kılar; onları sahiplen. Ancak farklılıklarınla fark yaratırsın.

Nefret ettiğin bir şey sürekli senin başına geliyorsa bunun bir sebebi olmalı, sence ne olabilir, bir de bu gözle bak. Bu, hayatında yepyeni kapılar açabilir.

Arada bir görüşmediğin eski dostlarınla görüş. Bu yenilenmeni sağlar. Bazen geliştiğini görmeni, bazen de geliştirebileceğin ne özelliklerin olduğunu.

Rutinini kır. Her gün aynı yolu kullanma ya da bir gün bir değişiklik yapıp saçını farklı yönden ayır. Bu seni uyandırır.

Hayatında seni sıkan, dibe çeken insanlar varsa araya bir sınır koy. Beraber vakit geçirdiğin insanlar senin modunu belirler. Baktın iyi gelmiyor, kibarca uzaklaş.

Kendini unutma. Çevrendekilere ne kadar değer versen de önceliğin hep sen ol. Bencilleşme, ama önce kendini hatırla. Unutma, sen kendine iyi gelmezsen kimseye gelemezsin.

Açık ol. Kendini açıkça ifade etmeyi bil. Trip atarak, laf sokarak, susarak değil. Ne hissettiğini ifade ederek… Ancak bu şekilde gerçek bir karşılık alabilirsin.

Sev. Sevgilini, komşunu, kardeşini, bir kediyi, tanımadığın birinin bebeğini, işini, evini, güneşi, yağmuru, hep gittiğin kafenin çalışanını… Sevmek hayattan aldığın tatmini arttırır. Varoluşunu anlamlı kılar.

Hatalar yapabilirsin. Hatanı gör, kabul et ve ne öğrettiğine bak. Her hata bilgisiyle geliyor.

Hayatta öğrenci olmaktan asla vazgeçme. Yaşadığın her şeye öğrenci gözüyle bakmak, onlardan kazanımla çıkmanı sağlar.

Merve Yavas

Merve Yavas

Okuma yazmayı öğrendikten sonra aile büyüklerinin isimlerine özel yaptığım akrostişlerle başlayan yazarlık kariyerim, orta okul ve lise hayatı boyunca yazdığım yarı kurgu günlüklerle, üniversitede sinema okurken yazdığım sayfalarca film analizi proje ödevleri ve final sınavları ile devam etti.

  • Twitter
  • Facebook
  • LinkedIn

Yorum Bırabilirsiniz